• Improve Tuition
  • Improve Tuition
  • Improve Tuition
  • Improve Tuition
  • Improve Tuition

Study Guide : Money

Learner Guide

Maths


Page:   1 | 2 | 3 | 4                                                          < >

 

Money


Money problems are very similar to normal maths problems, but it’s easy to

get tripped up by mixing up pounds and pence. It is important to always

convert to all in pence or all in pounds.

 

  Example 1.

Ellie’s mum sends her to the shop to pick up some groceries.

  She buys a pack of tomatoes for £1.56, a pint of milk for 85p and a box of her favorite cereal for £2.99.

How much will this cost at the till?’

  We can find the answer to this question by changing all of the prices to pounds or all of the prices to pence, then doing column addition


Page:   1 | 2 | 3 | 4                                                      Next >

 

Related Topics


Ratio-and-proportion                    Perimeter-and-area

Negative-numbers                          Coordinates-and-position

 



 Check the box if you are a member of Improve Tuition
 Email me more information and special offers